Chia Tohumu Faydaları Nelerdir? | Kadinintrendi.com | Sağlık

Wer verkauft die besten Replik-Rolex-Uhren? Alle Antworten finden Sie auf unserer Website replicauhrende.to

orologi replica

If you look for a replica rolex watch, replica watches. The best website in 2022

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir ?

admin 1

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir jpg

Mucizevi Chia Tohumu Faydaları Nelerdir ?

Ülkemizde beslenme trendlerinin zirvesinde yerini alan Chia Tohumu, içeriği ve faydaları sayesinde Türkiye kadınlarının mutfağında yerini aldı. Bundan sonra daha çok mutfağa girerek insanlara sağlık sunmaya devam edecek gibi görünüyor. Bilinçli beslenmeye merak saran, tükettiği besinlerin içeriğine hassasiyetle önem gösteren tüketiciler, artık satın aldıkları gıdaların sadece son kullanma tarihine değil içeriğine ve insan vücuduna olan olumlu ve olumsuz etkilerine de dikkat ediyorlar.  Biz de bu hafta bilinçli beslenen takipçilerimiz için chia tohumu faydaları üzerine araştırmalar yaptık. Son yılların en popüler sağlıklı besinlerinden biri haline gelen, sindirimi kolay ve tariflere kolayca eklene bilen chia Tohumunu tanıyalım.

Chia Tohumu Nedir?

Minik chia tohumları, Salvia Hispanica bitkisinden elde edilmektedir. Salvia Hispanica, nane ailesine ait çiçekli bitki türüdür ve orta ve güney Meksika ile Guatemala’da yetişir.  Maya dilinde “güç” anlamına gelen chia tohumları sporcuların spor müsabakasından önce tükettiği bir gıda olarak bilinirmiş. Çünkü sporcular ve savaşçılar uzun mesafeler alırken veya savaş sırasında enerji kaynağı olarak bu tohumları tüketirlermiş.  Aynı zamanda bu mucizevi tohumlar Maya ve Aztek toplumunda diyetlerin temel yiyecekleri olmuş. Uzun süre tok tututma özelliği sayesinde diyetlere yardımcı besinlerden biri olmuş.

Chia Tohumunun besin değerleri nelerdir? Chia tohumlarının 25g’lık kısmı yaklaşık 9 gr lif içerir. Günlük tüketilmesi tavsiye edilen lif miktarı 30 gr. Dolayısıyla, her gün 25 gr’lık tohumlar günlük ihtiyacın büyük bir kısmını karşılar. Chia Tohumları lif, omega-3 yağları, protein, vitaminler ve minerallerce zengin içeriği sayesinde bir çok derde deva olmuştur. Şimdi bu minik mucizelerin faydalarına göz atalım.

Salvia Hispanica- Chi Tohumu ve faydaları

 

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum, fosfor, magnezyum, manganez, bakır, çinko, demir ve niasin gibi önemli mineraller açısından zengindir. Chia tohumlarını benzersiz kılan özelliklerden biri de, suda kendi ağırlığının 10 katını absorbe edebilmeleridir. Bu nedenle, chia tohumları hidrasyonu uzatabilir ve elektrolitlerin besin emilimini artırabilir.

Chia Tohumlarının Cilde Faydası: Cildin daha sağlıklı olmasını sağlarken ciltteki yaşlanma ve yıpranma sürecini yavaşlatır. Vitaminler vücuda enerji verdiği gibi cildi de diri tutar.

Chia Tohumlarının Kalp ve Damarlara Faydası: İçeriğindeki omega 3 kalp ve damarlar için büyük fayda sağlar. kalp dostu omega 3 yanı sıra diğer vitamin ve mineraller damarların daha sağlıklı olmasını sağlar.Chia Tohumlarının Sindirim Sistemine Faydası: Chia tohumları içerisinde bol miktarda lif  barındırır. Protein ve diğer vitaminler bağırsak dostudur. Tohumlar bağırsakların daha hareketli olmasını sağlar ve metabolizma hızınızın artmasına yardımcı olur.

Chia Tohumlarının Kaslara Faydası: Protein kas gelişimi için çok önemli bir besin değeridir. chia, bitki temelli protein kaynakları açısından zengin olduğu için spor yapanlara kas açısından da fayda sağlar. Aynı zamanda kas oluşumu vücuttaki yağ yakımını arttırır. Bu nedenle diyet yapanlar için de bu tohumlar önemlidir.

Chia Tohumlarının Kemiklere Faydası: İçerdiği kalsiyum sayesinde kemiklerin daha güçlü hale gelmesine yardımcı olan chia, sahip olduğu bor miktarı ile kemiklerin ve kasların sağlıklı büyümesini sağlar.

 Chia Tohumlarını diyet listesine eklemek de chia faydalarından yararlanmak için mantıklı bir seçenek olmuştur. Bu süper tohumun, kaslardaki yağı yakması ve kan şekeri düzeylerini dengelemesi gösterdiği mucizelerden biridir.  Uzun süre tokluk hissi veren bu mucizevi tohumu her gün tüketmeye özen gösteriniz. 

Yazıyı sonuna kadar okuduğunuza göre Chia tohumu tariflerini uygulamaya hazırsınız. Artık ofisinizde ya da evinizin dışında her hangi bir mekanda diyet yapmak çok daha kolay olacak. Çünkü bu tohumların faydasının yanı sıra kullanımı da oldukça pratik. Artık bende chia tohumundan faydalanacağım diyorsanız Chia Tohumu Nasıl Yenir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sağlıklı günler için araştırmaya devam ediyoruz. Merak ettiğiniz yeni ürünler olursa ya da Chia Tohumları hakkında bizlerle paylaşmak istedikleriniz varsa yorumda bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyiniz. 🙂

One thought on “Chia Tohumu Faydaları Nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

2020 Kadın Gömlek Kombinleri

2020 Kadın Gömlek Kombinleri 2020 de hangi gömlekler moda olacak. Bu gömleği nasıl kombinlesem? 2020 gömlek kombinleri için bi pintereste baksam mı? Dolabımda  bir sürü gömlek var ama hiç biri işe yaramıyor! Desenli gömlek ne ile giyilir? Gömleğimi içine mi soksam dışına mı? …. Bu soruları sorduğunuzu düşünerek sizin için […]
2020 gömlek kombinleri

Subscribe US Now

minősége replika órák olcsón online bolt és replika órák férfi női, svájci legjobb replika órak webáruház eladó

Replica Orologi
idm full crack IDM Crack Internet Download Manager Crack KMSAuto++ Windows 11 Activator Crack IDM IDM Crack 6.41 CryptoCurrency News Download Crack MS Office Crack Download Free Vpn Adobe Activator iCloud Bypass

Wer verkauft die besten Replik-Rolex-Uhren? Alle Antworten finden Sie auf unserer Website replicauhrende.to

orologi replica

If you look for a replica rolex watch, replica watches. The best website in 2022