Koronavirüs Türkiye'ye Geldi | KADININ TRENDİ | SAĞLIK

Koronavirüs Türkiye’ye Geldi. Korona virüsünden korunmak için neler yapabiliriz?

admin 2

Koronavirüs (corona virüsü) Türkiye’ye Geldi.

Korona virüsü nden korunmak için yapmamız gerekenler jpg

 

Ne yazık ki Koronavirüs Türkiye’ye Geldi. Bu durumda panik olup yanlış strateşi belirlemek yerine sakin olup kimseyi mağdur etmeden, virüse karşı kendimizi korumak için neler yapmalıyız?  Korona virüsünden korunmak için neler yapabiliriz? Hangi gıdalar korona virüsünden korunmak için bizlere daha çok avantaj sağlar? Koronadan korunmanın yollarını bulabilmek için kendimize bu soruları sormalı ve cevaplarını aramalıyız. Kadınıntrendi.com olarak bu dönemde sağlık köşemize biraz daha zaman ayırmak istedik. Bu yazımızda, Korona Virüsü konusunda bir fayda sağlamak adına, uzmanların koronavirüs (corona virüsü) hakkındaki açıklamalarını sizlerle paylaşacağız.

Koronavirüs (Corona Virüsü) nedir?

Korona Virüsler, çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı virüslerdir. İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta, gama ve delta olarak bilinen dört alt grubu vardır. Coronavirus’lar (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir.  

Eylül 2012’de ilk defa insanlarda Suudi Arabistan’da tanımlanmış; ancak daha sonra aslında ilk vakaların Nisan 2012’de Ürdün Zarqa’daki bir hastanede görüldüğü ortaya çıkmıştır. SARS Coronavirus’u ile uzaktan bağlantılı olmasına rağmen, yaşanmış olan SARS tecrübesinden ötürü endişe oluşturmuştur. 31 Aralık 2019’da DSÖ Çin Ülke Ofisi, Çin’in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirmiştir. 7 Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir coronavirus (2019-nCoV) olarak tanımlanmıştır. Daha sonra 2019-nCoV hastalığının adı COVID-19 (2019-nCoV Hastalığı) olarak kabul edilmiştir. (Uzm. Dr. Ramazan GÖZÜKÜÇÜK – Hisar Hospital.com.tr’den alıntıdır.) 

Korornavirüs (corona virüsü) Nasıl Bulaşır.

Koronavirüs’ün, solunum salgıları ile bulaştığı düşünülmektedir. Virüslü kişilerden öksürük, hapşırık, gülme, konuşma sırasında dışarı saçılan solunum salgısı damlacıkları, sağlam kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden olur. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için yakın temas etmemeleri gerekir. Temas mesafesi  en az 1 metre olmalıdır.

Korornavirüs Hastalığının Belirtileri

Bu hastalığın 14 gün kuluçka süresi var. Sürenin bu denli uzun olması hastalığın yayılmasını da kolaylaştırıyor. Çünkü aslında kişi hastalığı taşıdığını anlamadığı için başkalarına da istemeden bulaştırabilir. Tabi bu noktada bilinçli olmak gerekiyor. Korona Virüs hastalığının belirtilerini bilip kendimizi ve yakınlarımızı takip etmemiz gerekir. Hastalığın belirtileri şu şekilde

Yüksek Ateş, İshal, Öksürük, Nefes Darlığı, Bulantı ve Kusma. 

Kendimizi teşhis etmek için neler yapabiliriz Uzmanlar özellikle akciğerlerimizi kontrol etmek için nefesimizi tutup içimizden 10 kadar saymamızı öneriyorlar. Bu işlemi yaparken rahatsız olmuyorsak ciğerlerimiz sağlam olabilir. fakat yinede ciğerlerle ilgili bir problem var ise uzman bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

Korona virüsünden korunmak için neler yapabiliriz?

Koronavirüs Türkiyeye Geldi. Korona virüsünden korunmak için neler yapabiliriz 1Doktorlarımızın korona virüsünden korunmak için bizlere ilettiği tavsiyeleri sizler için toparladık.

Ellerinizi sık sık, 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın. Küçük çocukların da aynı şekilde ellerini yıkamasını sağlayın.  Su ve sabun bulunamıyorsa alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.(Uzm. Dr. Ramazan Gözükçük)

Yeterli uyuduğunuzdan emin olun. Günde ortalama 7 saat uyuyun. ( Dr Mehmet Öz )

Soluduğunuz havanın kalitesine dikkat edin. Kuru hava soğuk algınlığına neden olur. Kuru hava virüslerin çoğalmasına ve yayılmasına neden olur bu nedenle yaşam alanlarında havayı nemlendirmeye özen gösterin. (Dr Mehmet Öz)

Meditasyon yapın. Bağışıklık sistemini destekleyebilir. ( Dr Mehmet Öz )

Koronavirüs Türkiyeye Geldi. Korona virüsünden korunmak için neler yapabiliriz toplu taşıma araçlarında ellerinizi koruyunÖksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatın, ardından mendili mutlaka çöpe atın.

Kapı kolları ve oyuncak gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve bunları dezenfekte edin. Dışarıdayken ellerinizi ağzınıza ve gözünüze temas ettirmemeye özen gösterin. (Uzm. Dr. Ramazan Gözükçük)

Yüzeyleri dezenfekte edin. Ellerimizin temas ettiği yüzeyleri ıslak mendil yerine sprey dezenfektan ile dezenfekte edin. Temizlediğiniz yüzeylerin 3 dakika ıslak kalmasına izin verin.  ( Dr Mehmet Öz )  

Özellikle ofislerde dezenfektan kullanmak iyi olur.

Koronavirüs Türkiyeye Geldi. Korona virüsünden korunmak için neler yapabiliriz hayvanlara temas etmeyinEt, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyice pişirilerek yenmesi gerekiyor. (Uzm. Dr. Kadir Göktürk)

Riskli bölgelere seyahat ederseniz, hayvanlarla temas öncesi ve sonrası düzenli olarak ellerinizi yıkayın ve çiğ ya da iyi pişmemiş hayvan ürünlerini tüketmeyin. (Uzm. Dr. Ramazan Gözükçük)

Çantanızda mutlaka alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın. Sprey kolonya da olabilir.

 

Koronavirüs Türkiyeye Geldi. Korona virüsünden korunmak için neler yapabiliriz c vitamini

C vitamini bakımından zengin yiyecekler tüketin.  ( Dr Mehmet Öz )  Turunçgiller, brokoli, kivi, biber, ananas, bezelye, ceviz, kuşburnu, çilek, sarımsak vb…. yiyeceklerde c vitamini bulunmaktadır. bu yiyecekleri tüketmeye özen gösterin. (Dr Mehmet Öz)

 Sağlıklı gıdalar tüketmeye çalışmalıyız. bağışıklık sistemini güçlendirmek yıl boyunca diğer hastalıklara karşı da bizi koruyacaktır. 

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Bol miktarda D3 vitamini içeren yiyecekler tüketin. D3 vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. (Dr Mehmet Öz)  Balık, yumurta, maydanoz, peynir, bezelye, süt, mantar gibi yiyeceklerde D3 vitamini bulunmaktadır.

Yakınlarınız ve arkadaşlarınızla karşılaştığınızda selamlaşırken sarılıp öpüşmeyin ve tokalaşmayın.  (Dr Mehmet Öz)Soğok algınlığı hakkında ”Soğuk Algınlığı ve Bitkisel Tedavi”  adlı yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

Virüslerden Uzak Sağlıklı Günler DilerizdDdileriz

2 thoughts on “Koronavirüs Türkiye’ye Geldi. Korona virüsünden korunmak için neler yapabiliriz?

  1. Evet panik yapmadan önerilere dikkat edersek, kendimiz ve yakınlarımız için, bu virüs ile mücadele etmemiz kolaylaşacak.

  2. Son fotograf çok anlamlı olmus. Koronavirüs ve sonuçlarından kurtulmak için bu sekıilde selamlasmak gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Corona Virüsüne Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Corona Virüsüne Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirin Dünyayı altüst eden iki ayda binlerce insanın ölümüne neden olan 1 Ocak 2020’de Çin’in Wuhan kentinde ortaya  çıktığı düşünülen Corona virüsü, ne yazık ki Türkiye’ye 11 Mart 2020’de geldi.  Diğer Avrupa ülkeleri gibi bizler de doğal olarak panikledik. Bu gayet normal bir tepki. Düşünsenize […]
Corona Virüsüne Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Subscribe US Now